Temetési beszéd

A Fazekas tanárainak és diákjainak nevében búcsúzom Kőváry Károlytól, illetve dehogy is Kőváry Károlytól: a mi drága Kavicsunktól. Mert még előző iskolájában így nevezték el tanítványai, és ő büszkén viselte ezt a nevet, hiszen tanítványaitól kapta.

Volt kollégái és diákjai nevében búcsúzom, azt kellene tehát elmondanom, hogy mit ta­nultunk Tőle mi, a tanítványai és kollégái. De nem elég azt elmondani, hogy mint kollégák és diákok kaptunk Tőle, beszélnem kell arról is, amit mindezen túl, illetve mindezek előtt legszemélyesebben kaptunk tőle. Aki is­mer­te, akit tanított, az tudja, hogy milyen jó volt tudni, hogy van egy biz­tos pont az éle­tünk­ben, akit úgy hívnak: Kavics, akinek bátorító szavára, feszültségoldó mosolyára, tüzes vidámságára legrosszabb pil­la­natainkban is számíthattunk. Számíthat­tunk ingyen és anél­kül, hogy bármit is szólnunk kellett volna. Nehéz erről beszélni épp most, amikor olyan közelről érezzük, mennyire felfoghatatlan, hogy az, aki ilyen biztonságot, bizalmat és erőt sugárzott magából, aki ilyen biztos pont volt sokunk életében, és aki már mosolyá­val is emlékeztetni tudott minket arra, ami erős bennünk, meghalt. A megszokás majd­nem azt mondatta velem: többé nincs közöttünk – de a megszokás pontatlan és megbízha­tatlan fogalmazó. Mert nem igaz, hogy Kavics nincs közöttünk. Kevés ember van, akiről ilyen biztosan mondhatjuk, hogy most is közöttünk van, ami­kor pedig hiánya nagyon is fájdal­masan hasít belénk, s amikor azért jöttünk ide, hogy mind­örökre búcsút vegyünk Tőle.

Ez az ellentmondás nem hagy nyugodni és arra kényszerít, hogy ne érjem be azzal a na­gyonis sokkal, amit könnyű lenne elmondani róla, hanem amennyire erőmből telik, meg­próbáljam felidézni a legtöbbet, amit Kavics jelentett és jelent számomra és számunk­ra, mindazok számára, akik közelében élhettek. Mert könnyű elmondani, hogy mi mindent tanultunk Tőle matematikából, a matematika szépségeiből: hányunkat oltott be a geomet­ria szeretetével. A geometria a művészet a matematikában, mondta és valóban: gyönyörű volt, ahogyan matematikát tanított. Könnyű elmondani, hogy hány nem kifejezetten mate­matikai érdeklődésű tanítványával tudta megízlelteni a matematikai felfede­zés örömét és tu­dott így beavatni a matematika szépségébe. És könnyű elmondani, hogy történelmet is le­hetett tőle tanulni: a Laricsev feladatok számát sokszor így adta meg: III. Béla uralko­dá­­sának második éve, s megvárta, amíg kitotózzuk, melyik feladatra is gondolt. Számtalan vers­idézet tarkította óráit. És sorolhatnám még, amit tanulni lehetett tőle. Elmondhatnám azt is, ami nem titok, de ki kell egyszer nyilvánosan is mondani: hogy a Fazekasból nélküle nem lett volna az, ami, hogy a Fazekas matematika tagozata azért képvisel világszínvona­lat még ma is, mert ő ott volt és iskolát csinált: ő vezette a mate­matikai munkaközösséget, ő indította útjára a matematika táborokat, ő vezette a Szuper-szakkört és ő honosította meg a műhelymunkának azt a hangulatát, amely olyan ottho­nos­sá tette az óráit. Nem véletlenül ő kapta az első Rácz tanár úr díjat: mert ami Rácz tanár úr volt a Fasori Gimnáziumnak, az Kavics a Fazekasnak. De a legfontosabbat még ezzel sem mondtam el. Mert a legfontosabbról, amit tanulni lehe­tett tőle, nehezebb beszélni. Azt ugyanis szinte észrevétlenül, mert magától értetődően adta, sugározta magából. Az igazi szeretet nem látható és nem hivalkodik. Éppen ezért Kavics közelében mindenki megértőbb, türelmesebb lett, mert „ráragadt” valami Kavics természetéből. Kire több, kire kevesebb, érzékenységének megfelelően. S ma még inkább, mint máskor, azt kér­dezzük magunktól: vajon mennyi „ragadt ránk” Kavics szeretetének tágasságából és erejéből. Mert a legfon­tosabbra, amit Kavics kisugárzott magából, ez a megfelelő kifejezés: szere­te­té­nek tágassága és ereje. Ez az, amivel mindig közöttünk marad. Ez a szeretet mindenkit elfogadott és mindenkinek erőt adott a növekedéshez.

Mindenkit elfogadott, akiben a legkisebb csíráját is látta a növekedésnek és végtelen tü­relme volt, mert tudta: a növekedés mennyi belső konfliktussal jár. Sosem értette a türel­metlen, követelődző tanárokat, akik nem értik, hogy a növekedéshez tér kell és teret csak a szeretet teremt. Szeretete sosem volt tolakodó. Lao-cse, az egyik legrégibb kínai tanító mondja, hogy az igazi bölcs nagyra nevel és nem uralkodik. Kevesen vannak, akik úgy tudnak nevelni és vezetni másokat, hogy nem uralkodnak rajtuk. Kavicstól ezt lehetett megta­nulni. S mi tanítványai azt kérdezzük magunktól: vajon mennyire sikerült ezt meg­tanul­nunk, ellesnünk tőle? Kavics tágas szeretete mindenkiben látta és tisztelte az egyé­ni­séget. A legnehezebben kezelhető és legmakacsabb diákjait is megszelidítette, mert azt látta bennük, ami erősödni, növekedni akart. Mindenki egyéniségét tisztelte, de csak mo­solyogna azon, aki csak elvből tiszteli mindenkiben az egyéniséget. Mert az egyéniség tisztelete nála sokkal mélyebbről, a ter­mészetéből fakadt, s mert ösztönösen tudta, hogy sokkal mélyebben kell hozzá ismerni és tisztelni az emberi lét konfliktusait, s ez az ismeret elvekkel nem helyettesíthető.

Kavics szeretete erőt adott a növekedéshez. Talán ez volt, amit a legjobban szeretett és ki­fejezetten élvezett tanítványaiban: amikor látta, hogy hogyan növekednek, hogy hogyan sikerül legyőzniük a makacsul ellenálló nehézséget még nagyobb makacssággal. Amikor látta felcsillanni az értelmet szemükben. Maga is csillogó szemmel tudott beszélni arról, ha még alig állni tudó „pótunokájának” hosszú küzdelem után sikerült végre kidobnia a labdát a rácsos ágyból, vagy ha egyik tanítványának sikerült megoldania egy sokáig el­lenálló feladatot: a növekedésnek, az akarat erősödésének örült csillogó szeme. S szemé­nek ez a csillogása legrosszabb pillanatainkban is erőt adott és a saját erőnkre em­lé­kezte­tett minket. Akik ma itt vagyunk, azért vagyunk itt, hogy – azokkal együtt, akik ma nem tudnak – itt lenni, köszönetet mondjunk ezért Kavicsnak. Köszönetet mondjunk azért, ami már mindörökre velünk marad, s amiért mostantól mi vagyunk a felelősek, hogy mindörökre itt maradjon köztünk.

Kedves Kavics! Köszönjük! És kérjük Istent, hogy legyen erőnk emlékezni arra, és élni azt, amit Kavicstól kaptunk.

Surányi László