Surányi László:

Zene és megszólítás

II. rész: Válaszok

Tanulmányunk első részében azt vizsgáltuk, milyen mondanivalója lehet a zenének két, létünket gyökeréig megrázó krízisben. Bach Máté-passiójának zárókórusát hallgatva a személyes gyásszal kapcsolatban szembesülünk a kérdéssel. Elemzésünkbe bevontuk A Karamazov testvérek Zoszimája halálának leírását és Platón Phaidónját is. Jézus, Zoszima és Szókratész halálánál a gyászt kiélezi, hogy nem akármilyen személyről van szó, hanem olyanról, aki jelenlétével a logoszt, minden megszólíthatóság forrását képviseli. Mit szólaltat meg és szólít meg a zene, amikor egy ilyen lény elvesztésével állunk szemben? A zenét nagyon erősen odaköti valami ehhez a szituációhoz. Ezt fejezi ki Orpheusz mítosza, és ezt fejezi ki Tábor Béla már idézett megállapítása: „a zenében a megszólított ugyanabban az aktusban megjelenik és eltűnik: feloldódik a megszólíthatóságban”. A továbbiakban e kettőt, Orpheusz mítoszát és Tábor Béla zene-jellemzését fogjuk elemezni és összehasonlítani.

 

3. Időalkímia vagy időhipnózis

(A posztmodern szkepszis és a zene) Hogy elemzéseink történelmi aktualitását megvilágítsuk, vizsgálódásainkat a személyes gyász és a zene kapcsolata mellett a jelenkori válság és a muzikalitás, a zene specifikus kifejezési formája közötti kapcsolatra is kiterjesztettük. Ahogy a Máté-passió végén megjelenő gyász személyes krízise, úgy a jelenkor történelmi krízise is a logosz jelenlétének krízise. A jelenkori szituáció gyökerei a preszokratikus szituációig nyúlnak vissza. Mi is, akár csak a preszokratikus filozófusok (és általában: alkotók) „mítosz és logosz, vallás és filozófia, hit és értelem határ- és forráspontján” állunk. „Minden határpont forráspont. A mítosz intenzitása szűnőben van, de miközben magja bomlik, energiát sugároz ki”, idéztük Tábor Bélát. A bom­lás negatív atmoszférájával egy, a mítosz magjából sugárzó pozitív erő áll szemben, ez a lo­gosz. Meg kell harcolnia a bomlás negativitásával, s ez a harc – a történelem – nem független akaratunktól. „Ma a bomló mag a vallás (mítosz) mellett a filozófiát is magában foglalja. A materializmussal ellentétben, amely még érdekelt a filozófiában és a vallásban is, Wittgenstein már nem érdekelt az igazságban, azt a tényállásra vezeti vissza és kijelenti: amiről nem lehet beszélni, arról hallgatni kell.”

Mi azonban kutatjuk, hogy milyen energiát sugároz ki ma a filozófiát is magában foglaló bomló mag. A zenétől is azt kérdezzük, mivel segíthet ebben a kutatásban.

A posztmodern sem nyugszik bele abba, amit Wittgenstein mond. Ha beszélni nincs is ereje arról, amiről Wittgenstein hallgat, de értelmezi azt, amit korábban mondtak róla – hátha ezen a kerülő úton, az értelmezések értelmezése révén mégis beszélhet róla. A zene sem beszél, de természeténél fogva nem is hallgathat. A neopozitivista Carnap szerint éppen arról „beszél”, amiről a filozófiának hallgatnia kell,[1] mert beszélni róla értelmetlenség. A posztmodern annyiban lép túl Carnapon, hogy egyszerre akarja értelmezni, amit korábban mondtak róla, és megkérdőjelezni értel­mét. Ez az ellentmondása egy mélyebbre vezethető vissza, arra, hogy logocentrizmus ellenes, holott lételeme az értelmezés. Ez valóban ellentmondás, hiszen a végső értelmező a logosz. A logosz, amely arra szó­lítja fel az őt szólítót, hogy az értelmezésből érvényes jelenlétet olvasszon ki. A posztmodern felfogás viszont axiómaként abból indul ki, hogy nincs jelenlét, s így nincs eredeti sem. Úgy véli, minden jelenlét feloldható értelmezésben, értelmezések értelmezésében, ellentétes értelmezési lehetőségekben. De minden értelmezés előfeltétele, hogy amit értelmezek, az megszólítson, megismerésre, s így jelenlétre szólítson fel. Az értelmezések értelmezésének is csak úgy van értelme, ha a múltbeli értelmezéseket, megismerő aktusokat, jelenléteket a saját jelenünkbe vonja. „Elgondolni valamit éppen annyit jelent, mint múltjában szétszórt (és eset­leg: jövőjében lebegő) lét-mozzanatait jelenünkbe gyűjteni: tehát nemcsak a múltból a jelenbe, hanem az ő múltjából a mi jelenünkbe”, írja Tábor Béla.[2] A posztmodern viszonya a logosz­hoz: sem vele, sem nélküle. A jelenlétet tagadó axiómáját az idő uralmától való hipnotizáltság diktálja, nem a gondolat szabadsága.

Ha meg akarjuk érteni ezt a hipnózist, akkor magunkra kell vennünk a posztmodern szkep­szisét. De ha nem akarjuk, hogy nekünk is ez a hipnózis diktáljon, akkor csak úgy vehetjük magunkra, hogy azonnal, tehát ugyanazzal a mozdulattal, mint amellyel magunkra vesszük, rögtön kérdéssé alakítjuk. Ugyanazzal a mozdulattal – ez is a jelenlét és az idő harcához tartozik. És csak akkor szólíthatjuk a jelenlevő – tehát az élő, s nem a halott – logoszt, ha magunk is jelen vagyunk a kérdésben.

(A zenei forma mint időalkímiai kísérlet) Hogyan vesz, vagy vehet részt jelenlét és idő harcában a zene, ha „a zenében a megszólított ugyanabban az aktusban megjelenik és eltűnik: feloldódik a megszólíthatóságban”? Hiszen ez az „ugyanabban az aktusban” épp ellentétes irányú azzal a másikkal, amikor ugyanazzal a mozdulattal alakítjuk kérdéssé a szkepszist, mint amellyel magunkra vettük. De megfelelés azért van közöttük. A zenének az időhöz való viszonya is ezt mutatja. Azt mondtuk, a zene(i forma) időalkímiai kísérlet: a zenész kísérlete, hogy az időből olvassza ki az idő múlásának ellenálló jelenlét intenzitását. De az ércből sem olvasztható ki arany, ha egy kis erét nem rejti. A „tiszta időből” sem olvasztható ki intenzív jelenlét, mert közömbös az iránt, hogy mi történik benne. Ahogy az ércet, az időt is előbb dúsítani kell, hogy megtaláljuk a rejtett kincset benne. A zenei hang ilyen idődúsító. És amikor a zenész a hangban ragadja meg az időt, nemcsak dúsítja, hanem a közömbösségét is polarizálja. Ezért a zenész számára semmiképp nem fejezi ki a hang és az idő viszonyát az, hogy a hang az időben van/történik. Ő a fordítottját is tapasztalja: hogy a hangban tárul fel, ott érhető tetten az idő valódi mivolta. A hang magában hordja az időt, mert lényegéhez tartozik, hogy felcsendül és lecseng, tehát keletkezéssel és elmúlással terhes, a születés és halál drámájával terhes. Ez már polarizálja a „tiszta idő” közömbösségét. Nem az idő strukturálja tehát a zenét, a hangzó folyamatot, csend és zene ritmusát, ahogy Cage is gondolja, hanem a hang – a csendből felcsendülő hang – strukturálja az időt. És erre azért képes, mert e hang kétpólusú. Egyik pólusa az idő, de nem mint puszta „mennyiségi struktúra”, hanem mint dráma. De van egy másik pólusa is. A zenész érzékenységének a csendből felcsendülő hangban valami olyan is megnyílik, aminek más adja a súlyát, nem a születés és elmúlás drámája. Az a valóság, ami a felcsendülő hangban megnyí­lik, a kezdet, a teremtés ízével nyílik meg, kezdet-értéke van a számára. S ez azt jelenti, hogy ennek a valóságnak erősebb a kohéziója, mint az időnek. Az időből nézve tűnékeny, villanás­nyi pillanat, de a jó zenész tudja, hogy azért tűnékeny, mert az idő nem bírja ki kohézióját, nem tudja követni erősebb belső ritmusát. Márpedig ő a formával ezt a kohéziót, a „zenei pillanat” belső szilárdságát akarja kiküzdeni. De úgy, hogy a pillanat belső ritmusát az időre, az ő idejére képezi le. Ez persze ellentmondás, amit a zenei érzékenységünk a zenei hangban és általában a zenei gondolatban ragad meg. S ott nem ellentmondásként, hanem izgató feszült­ségként jelenik meg. Nem véletlen, hogy a hangot több európai nyelvben a görög „tonosz” = feszültség szóból eredő kifejezés jelöli.[3]

A pillanat, ahogy azt Eckhart mester érti, csak belehasíthat az időbe. Nem átmenet, nem virtuális határpont múlt és jövő között, nem a múltat és a jövőt elvalásztó pillanatnyi jelen: a jelenbe is belehasít, felhasítja a jelent is, a múltat és a jövőt is, hogy mindegyikben szétválassza azt, ami a tiszta jelenlétet táplálja, attól, ami szétrombolná a tisztaságát. A szellem minden aktusa, minden elhatározás, az akarat minden ténye ilyen szerkezetű. Egyszerre választ szét és integrál: integrálja a múltból és a jövőből, ami jelenlétet sugároz felé, és elválasztja mindentől, ami nem-jelenlét. A szellem tényeinek ez a folytonos élező: egyszerre szétválasztó és integráló jelenlét adja a belső szilárdságát. A zenész mégis a tűnékeny hangokban akarja kibontani a zenei formát, amelynek rejtett középpontja ilyen erősebb kohéziójú pillanat. Ez tehát a zenei forma (és a „zenei pillanat”) eredendő ellentmondása.

Már ez a formális-formai elemzés is mutatja, hogy miért lehet a zene különösen érzékeny az idő zsarnokságától való hipnotizáltságra, amely az újkori és a posztmodern életérzésnek, felfogásnak közös patologikumához tartozik. Ezért lehet képes azonosulni a posztmodern szkepszissel, de ezért van meg benne a lehetőség arra is, hogy valami olyat hozzon létre, aminek befogadása impulzust ad ahhoz, hogy a szkepszist kérdéssé fordítsuk át, ahogy a maga módján maga is ezt teszi. Mintegy „kifordítja az időt”, dramatizálja, belső oldaláról látja.[4] Így tesz minden szenvedély, s ezért is játszik középponti szerepet az indulat a zenében.

(Az indulat mint idővel átitatott igazságszomj) Az indulat is a „kifordított” időhöz tartozik. Az indulat is a pillanat kohéziója és az idő között feszülő ellentétet fejezi ki. Sőt: a kettő összemérhetetlenségét. Nem írja körül arányokkal az összemérhetetlenséget, mint a matema­tika, hanem közvetlenül kifejezi, direkt módon és aránytalanul. A lélek türelmetlenségét moz­gósítja az idő és a pillanat közötti összemérhetetlenség kifejezésére. Az igazságszomjat az időhöz, az idő türelmetlenségéhez köti. Az igazságszomj „a szenvedélyes, minden megfontolást, minden gondolkodást kizáró vágy mozzanata az igazság megismerésében”, idéztük Tábor Béla Cusanus-interpretációját (ESZ, 107). Ha ez türelmetlenség, akkor sem az időé, nem is a tör­ténelem menetét átható intolerancia. Olyan türelmetlenség ez, amely csak a cusanusi coincidencia oppositorum alapján írható le: olyan türelmetlenség, amely a legmélyebb nyugalommal azonos. Az a nyugtalanság, amelyről Mándy Stefánia tud:[5]

világaid nyugalmát hadd ihassam
hogy mindörökre nyugtalan
legyek

Az idő feltöri ezt az azonosságot, amely ellentétek egybeesése. Az indulat: idővel átitatott igazságszomj. Így fontos a zene számára, így akarja megragadni.

A „kifordított”, „belső”, intenzív oldal már az indulat révén is összefonódik a lét sötét, szaka­dékos, mértéket nem ismerő oldalával. Tábor Béla kifejezésével: „daimónnal telített”. Hozzátartozik a gyász, de a haszid és a jubiláló rajongása is, amelyről korábbi tanulmányunkban volt szó (ESZ, 106). És hozzátartozik a dicsőség és a harag, a bosszú és a platóni thümosz (= lelkierő, bátorság, indulat, harag) is. A zene ereje abban rejlik, hogy az időnek ezt a „belső”, szakadé­kos oldalát a logoszra, az élő logosz megszólítására vonatkoztatja – ezt olvashatjuk ki a zenének abból a leírásából, misze­rint „a zenében a megszólított ugyanabban az aktusban megjelenik és eltűnik: feloldódik a megszólíthatóságban”.

(A zenei megismerés) Az igazi zenész tehát megismerő. Mert: „megismerni annyi, mint ismeretlenné tenni az ismertet. (…) Ez mindenesetre feltétele, első lépése vagy legalábbis kísérő lépése az (új) megismerésnek. Minden megismerésnek. Úgy is kifejezhetjük: defetisizálni a tudást; feloldani a tudást megismerésben, visszaoldani a megismerésbe. Vagy: felismerni a megismerésben a rejtett rejtőt. (…) Ha kifordítom az ismertet, kiderül róla, hogy belülről: rejtő”, írja Tábor Béla. S a rejtő a lét sötét oldalát képviseli: „Mi a rejtő? A daimón mint a halál jelzése a halálfélelemben, és ugyanennek a halálfélelemben jelentkező halálnak küldöttei: testi és lelki kínok, fájdalmak. Mindezek nemcsak elterelik, hanem elvonszolják a figyelmet a megismerésről. Belső lényegükben: létzsugorítók. Spirális, labirintus, örvény, amely a személyiség végtelen teréből az egyéniség szűkülő terébe vezet.”[6] A mítosz szerint Orpheusz, a dalnok ezt a birodalmat keresi fel, hogy kiszabadítsa belőle azt, akit szeret. Orpheuszt az újkor a zene képviselőjének tudja. S valóban: az időalkímiai kísérletet végző zenész ezt a rejtőt keresi fel. Az időt szinte kifordítania sem kell ahhoz, hogy jelentkezzen benne. Az Orpheusz-mítosz szerint Orpheusz, a dalnok eljut e rejtő birodalmának, a lét sötét oldalának legrejtettebb pontjáig.

De Tábor Béla gondolatmenete – és a mítosz is – folytatódik, és mindkettőt alapjában hami­sítanánk meg, ha itt megállnánk. Mert a mítosz arra a kérdésre keresi a választ: milyen erőt képvisel ott a Hádészban Orpheusz, és hova, hogyan tud onnan visszatérni? Tábor Béla pedig rögtön felteszi a kérdést: „Mi ezzel szemben a megismertető?”, és így válaszol rá: „A logosz, amely utat nyit a második személy felé. Tehát a logosz mint szeretet: a léttágító.” A mi zené­hez intézett kérdéseink pedig ebben a kérdésben foglalhatók össze: vajon eljut-e eddig az élő, léttágító, a második személy felé utat nyitó logoszig? Lényegében már ezt kérdeztük a Máté-passió zárókórusával kapcsolatban is. Speiser nyomán azt mondtuk, hogy a zene valósággá tudja tenni a jelenlét öröméből és a búcsú, az elvesztés fájdalmából kevert szokatlan hangula­tot, de azt kérdeztük: vajon van-e olyan zene is, amely önmagában, a szó hatalma nélkül való­sággá tudja tenni magát a jelenlétet is?

S itt álljunk meg egy pillanatra, hogy tudatosítsuk: a kérdést magából a zenéből, a zenetörté­net egyik csúcspillanatából olvastuk ki. A kérdés tehát magában a zenében rejlik, mi csak ex­plicitté tettük. Ilyen értelemben a zene saját kérdéséről van szó. És pontos választ csak akkor kaphatunk rá, ha nem felejtjük el, hogy csúcspillanataiban a zene az időtől való hipnotizáltsá­got is, a magánvaló jel fixa ideáját is a megszólítás valóságával, az élő logosz megszólító erejével szembesíti.

De ez egyben a zene, a kutató zene mértéke is. A logosz a daimón túlerejét legyőző megszó­lítás forrása, és ilyen megszólító aktusból, sőt: ilyen megszólító aktusok sűrűsödéséből szület­nek a logosz szimbólumai. Mert a logosz a különböző értelmezéseket, megértési aktusokat, megszólításokat és találkozásokat nem hagyja szétfolyni az időben, hanem a jelenben ütköz­tetve és értelmezve egy pillanattá sűríti őket, s e pillanat hatókörébe vonja azt, ami az időben szétfolyna. Az egybecsengés és az ellenpont elemzésénél pedig láttuk, hogy a zene milyen in­tenzíven képes ilyen pillanatra emlékeztetni, belső szerkezetét zenei hangzó struktúrává ki­bontani (ESZ. 100–105.). S a példák folytathatók volnának. Csak miután mindezt megjelení­tettük magunk előtt, folytathatjuk gondolatmenetünket.

(Csonka pillanat) Mert egyrészről igaz, hogy legtisztább formáiban a zenei struktúra intenzí­ven emlékeztet a legmélyebb vagy legmagasabb pillanataink, találkozásaink struktúrájára. Másrészről azonban ahhoz, hogy emlékeztethessen, be kell lépnünk a zene mítoszába. Közösséget kell éreznünk azokkal, akik a zene, a hang(zás) mítoszában élve alkotnak. Ez nemcsak a zene esetében van így. Minden kifejezési forma megértéséhez be kell lépnünk abba a mítoszba, amit e forma maga köré von: a benne kifejeződő érzékenység jogos önvédelme ez. Az érzékenység csak hasonló érzékenység számára nyílik meg. S ez jól is van így.

Csakhogy gondoljuk meg még egyszer, amit a zene mítoszáról mondtunk. Először megállapí­tottuk, hogy a zenész zenei érzékenysége számára a felcsendülő megformált hang(zás) a vég­ső kezdetszimbólum. Talán már ez is megkülönbözteti a zenész zenei érzékenységét például a költőétől. Majd rámutattunk, hogy a zene alapmítosza a felcsendülő hang és a kezdet közvet­len azonossága, s ez már biztosan megkülönbözteti a zenész zenei érzékenységét minden más zenei érzékenységtől. Még akkor is, ha legkésőbb Verlaine óta költők egész sora kísérli meg a vers titoktartalmát a hangok és szavak zeneiségében feloldani. Pontosan ez a közvetlenség vonzotta őket, amely nem engedi értelmezéssel fellazítani az azonosságot.

Márpedig kérdésünk éppen ezt teszi. A zene mítoszát más metszetben leírhatjuk úgy is, hogy a pillanatot a zenei pillanattal közvetlenül azonosítja, és ezt a közvetlen azonosságot nem engedi fellazítani. Amikor a zenét időalkímiai kísérletként írtuk le, amely jelenléttel telített pillanatot akar kiolvasztani az időből, ezzel már fellazítottuk a közvetlen azonosságot. Fellazítottuk, de nem kérdőjeleztük meg a mítosz lényegét, az azonosságot. Ám amikor azt kérdeztük, hogy eljuthat-e a zene az élő, léttágító, a második személy felé utat nyitó logoszig, ez már azt jelzi, hogy a zenei pillanatot, amelyet a zenei forma kiolvaszt az időből, önmagá­ban csonka pillanatnak érezzük. Erről szól Orpheusz mítoszának befejezése is, és ilyen érté­kelést foglal magában Tábor Béla leírása is: „a zenében a megszólított ugyanabban az aktus­ban megjelenik és eltűnik – feloldódik a megszólíthatóságban”. S ha végül azt mondtuk, hogy kérdésünk a zenében rejlő kérdést teszi explicitté, mert a zene az időtől való hipnotizáltságot is, a magánvaló jel fixa ideáját is a megszólítás valóságával, az élő logosz megszólító erejével szembesíti, ez azt jelenti, hogy ha okkal érezzük is csonkának a zenei pillanatot, az, hogy csonka, számunkra csakis azt jelentheti, hogy ez a pillanat kiegészülésre vár. Zeneileg teljes­nek kell lennie és ez a teljessége foglalja magában azt, hogy kiegészülésre vár. Számunkra éppen ez különbözteti meg az igazi zenei pillanatot a giccstől, amely a lehazudott nem-jelen­lét formáival tölti ki a pillanatot. Kérdésünkkel a kiegészülés látens vágyát és irányát akartuk manifesztté tenni: ez, és nem más kérdésünk értelme. Most azt is látjuk, hogy a zene mítoszá­nak ellentmondását is manifesztté teszi, szinte azt fogalmazza kérdéssé. Mint látni fogjuk, itt már különbség van az Orpheusz-mítosz és Tábor Béla értékelése között.

4. Orpheusz mítosza

(Orpheusz) A kettősségről, a zene erejéről és a zenei pillanat csonkaságáról szól Orpheusz mítosza is, ha Orpheuszt úgy tekintjük, mint aki a zene szellemét képviseli.[7] Orpheusz nem önmagáért száll le a Hádészba, hanem azt a másvalakit akarja életre kelteni, aki a legfonto­sabb a számára. Nem haláláért akar bosszút állni, hanem életre akarja kelteni. Ez elválasztja Orpheuszt a tragédiától. Ő is elbukik, ám ez csak távolról rokonítja őt a tragikus hősökkel. A tragikus hős lényének legbenső magvában a néma „Selbst” lakik, amely „nem tud semmiről önmagán kívül”, „fagyos magány, merev dac” jellemzi. „Nagyságának pecsétje és gyenge­ségének jele, hogy hallgat. … Ha beszél, azzal teszi csak igazán beszédessé hallgatását.”[8]

Orpheusz nem hallgat és nem magányos. Szíve csordultig van az örömmel, amit Eurüdiké jelent neki. De Eurüdiké hirtelen meghal, s ő egyedül marad. Az állatok, növények, az egész természet hallgat énekére, mégis egyedül van varázsénekével, éneke hatalmával. Olyant vesztett el, aki mélyebben élt benne, mélyebben volt lénye része, mint a megbűvölt természet. Mélyebben – de mi van mélyebben a varázslatnál, a bűvöletnél? Nem tudja, csak azt, hogy vissza kell szereznie Eurüdikét, hogy helyét vagy inkább hiányát ne az engesztelhetetlen kín töltse be. Olyan kín ez, amit semmilyen bűvölet, mágia nem gyógyít. A kín és a magány gyökeréig kell tehát hatolnia, hogy szembenézzen és szembeszálljon vele. Átjárja a kín, mégsem panaszkodni akar. De nem is könyörögni vagy kérni: ez a barokk kor Ovidiusra visszamenő Orpheusz-félreértése. Orpheusz nem könyörög, nem kér (és nem is Hádész feleségét hatja meg, ez is Ovidius és a barokk opera jellemző félreértése): ő félisten, mágus, aki dala varázserejével akarja legyőzni Hádészt. Kínjából is erőt kell merítenie ehhez – abból, hogy „én vagyok a szenvedő” –, s úgy kell megszólalnia, hogy kínját Hádész se némíthassa el. Nem egyszerűen kínját akarja megszólaltatni. Épp ellenkezőleg: ki akarja szabadítani a kín és a Hádész szorításából azt az örömöt, amit Eurüdiké jelent. Ezt az örömöt kell megszólaltatnia és meg kell mutatnia, hogy szavát Hádész sem tudja elnémítani.

Most nem elég az a varázserő, amellyel a természetet bűvölte el. Arról kell énekelnie, s abból kell erőt merítenie, aki a legfontosabb a számára, s aki több az egész természetnél, mert személy. Őbelőle, aki a legmélyebb örömének a forrása – és azé a fájdalomé is, hogy el van választva tőle. Úgy érzi: most erre az örömre (és erre a kínra?) kell érzékennyé tennie Hádészt, mert csak így győzhető le a közömbösítő idő uralma.

De vajon érzékennyé tehető-e, személy-e Hádész? Tudjuk-e vagy megtudjuk-e ezt Orpheusz énekéből? És mi Orpheusz énekének a célja? Hogy érzékennyé tegye, vagy hogy éneke varázserejével ugyanúgy elbűvölje Hádészt, mint a természet erőit, a köveket, a fákat, az állatokat? És Eurüdíkét? És Eurüdíke nem így bűvölte-e el őt, Orpheuszt?

Vajon Eurüdiké valóban személy volt a számára?

Kérdések, amelyeknek Orpheusz elébevág énekével. (Itt érintkezik a mágiával, mert „a mágia: a kérdés határa”.[9]) És éneke egy pillanatra legyőzi az idő személytelenítő, közöm­bösítő uralmát. Amíg énekel, Hádész birodalmában megáll az idő, minden szenvedés meg­szakad. A Danaidák nem hordják feneketlen korsóikban a vizet, Sziszüphosz nem görgeti a hegyre a mindig újra visszaguruló követ, Tantalosz kínjai is megszűnnek egy pillanatra, Ixión kereke sem forog. De ez a pillanat még bizonytalan, még a Hádészhoz van kötve.

És Hádész nem bűvölhető el mágikus erővel. Válasza tiszta parancs: ne a halálban keresd, az életben, a napfényen keresd azt, akit szeretsz.

Orpheusz éneke erősebb ugyan az árnyak világánál, de még nem tartozik a fény világához. Hádész szava ezért kiutasító. A fényre még el kell jutnia Orpheusznak, hogy a zenei pillanat ne maradjon az idő foglya. (A zene ambivalensen viszonyul a fényhez: a sötéttel szemben a fényt képviseli, amennyiben áthatja a sötétet. De fél is a fénytől, mint Orpheusz, akinek – egyes ókori etimológiák szerint – neve is a sötétséggel, illetve sötét köntösével függ össze.) A zenét még nagy út választja el a második személy valóságától. A második személytől való áthatottságot még nagy út választja el a második személy valóságától.

Orpheusz örömének forrása Eurüdiké, a második személy, aki lényének részévé vált. Orpheusz mégsem tudja, kinek szól éneke. Ezért énekel, és nem beszél. Aki énekel, az nem törődik vele, hogy van-e, aki megérti, van-e, aki megfejti titkát. Így kapcsolódik „Gorgiász negyedik tételéhez”. Az ének szól, s a dalnok nem törődik vele: éneke elvarázsolja-e a kínt, vagy feloldja? Nem törődik vele, mert nem törődhet vele, mert ez előtte is rejtve van. De ezért fakadhat az ének – például a jubiláció – a végtelen önfeledt bizalomból is, hogy jelen van „az, aki érti, amit mondok”.

 

(Túl Orpheusz mítoszán) A második személytől való áthatottságot tehát még nagy út választja el a második személy valóságától. Orpheusz mítosza nyomán ezt mondtuk a zenéről is. Ez lehetne tehát a válaszunk azokra a kérdésekre, amelyekhez a Máté-passió zárókórusának elemzése során jutottunk el. Hiszen ott éppen azt a kérdést tettük fel, hogy van-e zene, amely megjeleníti nemcsak azt a „szokatlan”, a jelenléten érzett örömből és a búcsú fájdalmából kevert hangulatot, amely a Phaidónból árad, hanem magát azt a jelenlétet is, amely ezt a hangulatot kiváltja. De még mindig ne siessünk a válasszal, amíg a hozzá vezető utat végig nem jártuk. Mert a zene valami olyannal ajándékoz meg, ami mindenképp bűvös erejű útra­való ezen az úton. Segíthet, és el is csábíthat. Orpheusz a mítosz szerint abba bukott bele, hogy megelégedett csáberejével.

Amit Tábor Béla mond a zenéről, az részben fedésben van az Orpheusz-mítosszal, de csak részben. „A zenében a megszólított megjelenik és eltűnik ugyanabban az aktusban” – mégis valami pozitív az, amiben feloldódik: „a megszólíthatóságban”. Ez más és kevesebb, mint a szemtől szembe találkozás – a megszólíthatóság tere, a zene tere valóban úgy viszonylik a találkozás teréhez, mint a lehetőség tere a valóságéhoz. Egyrészt más, de abban a kettős érte­lemben más, ahogy Tábor Béla mondja: másik és hasonmás. A dialógus előfeltétele az, hogy akitől kérdezek, ilyen kettős értelemben más legyen: más legyen, mint én, a kérdező, és ha­sonlítson is rám. A zene tere is ilyen kettős értelemben más, mint a találkozás tere, ezért szó­lítjuk meg olyan kérdéseinkkel, amelyek bevonják a logosz dialógusába. Másrészt a megszó­líthatóság kevesebb, mint a találkozás, a zenei pillanat csonka pillanat. Ezért a kérdések teszik manifesztté a benne rejlő – határozott irányú – vágyat a kiegészülésre.

Az Orpheusz-mítosz arra a szakadékra hívja fel a figyelmet, ami a zene második személytől való áthatottsága és a második személy valósága között tátong. Tábor Béla leírása pedig olyan kérdések megfogalmazásához nyújt támpontot, amelyek e szakadékon átvilágítanak, amelyek tehát arra világítanak rá, hogy ez a szakadék megismerésre szólít fel.

Ilyen kérdésekhez vezetett a Máté-passió zárókórusának elemzése is. Itt, Krisztusnak, a testet öltött logosznak a halálánál, ha nem is minden megszólíthatóság forrásának a megszólíthatósága kérdőjeleződik meg, de e megszólíthatóság ereje. Mintha az fogyna el. Itt is, Szókratész és Zoszima halálánál is szó szerint arról van szó, hogy a jelenlevő éppen el is tűnik. A jelenlevő, akin a logosz jelenléte izzik át – és az, hogy „megszólított” végső elemzésben éppen ezt jelenti. A zene azért képes megörökíteni azt, amit ott a gyász képzetes idejeként írtunk le, és azért segíthet terheit viselnünk, mert benne „ugyanabban az aktusban jelenik meg és tűnik el a megszólított”, tehát egy aktusban örökíti meg az eltűnését a megjelenésével. S ezért olyan szoros a kapcsolata azzal, amit képzetes időnek neveztünk.

 

(A zene határkérdései és a megszólított) Hogy a zenében a megszólított ugyanabban az aktus­ban jelenik meg és tűnik el, nem azt jelenti, hogy a jelenléte, amely szétválasztja a megjelené­sét és eltűnését, hiányzik. Ahogy a csonka pillanat is magában rejti a kiegészülés igényét – s annál inkább, minél teljesebb a zenei pillanat –, úgy ez a hiány is túlmutat önmagán: a meg­szólított jelenléte kérdéses a zenei pillanatban. A Máté-passió zárókórusa azt jeleníti meg, amikor ez a kérdésesség a legdrámaibb formájában jelentkezik. S éppen ezt a kérdésességét fogalmazták kérdéssé kérdéseink: vajon a zene csak a gyász képzetes idejét örökíti-e meg és segíti terheit viselnünk, vagy ezen túl arra is felszólít, hogy a gyász képzetes ideje és a való­ság közötti szakadékot a valóságon belüli, megismerésre felszólító szakadékká alakítsuk át? Jelenvalóvá tudja-e tenni a zene azt, akitől ezt megkérdezhetjük, vagy jelenlétét feloldja vala­mi másban? Az utóbbi kérdésre azt válaszoltuk, hogy a megszólíthatóságban oldja fel. De az előbbire ezzel még nem válaszoltunk. Ha a kérdést és a kérdezés szituációját behatóbban ele­mezzük, a választ is jobban megértjük és a még megválaszolatlan kérdésre is választ remélhe­tünk.

Mint mondtuk, itt csupa határkérdésről van szó, kétszeresen is. Határkérdésről a zene szem­pontjából, amely azonban a feltevésekor azonnal egy egyetemesebb értelemben vett határ­kérdésbe, a gyász és a megismerés határkérdéseibe torkollik.

A zene határkérdéséről van szó, s nem a zene kuhni értelemben vett „normál kérdéséről”. Utóbbiakra a zene ad választ. S kérdései és válaszai esetleg lefordíthatók szóra – a zenetudo­mány ezzel kísérletezik –, de ezzel a zenéből nyilvánvalóan olyan közegbe ülteti át a kérdé­seket és válaszokat, amelyben eredeti jelentésük átalakul, és ritka kivételtől eltekintve veszít az intenzitásából. A legizgalmasabb zeneelemzésnek is az adja az intenzitását, hogy hozzá halljuk a zenét. Persze az elemző szó mozgósíthat vagy explicitté tehet olyan tartományokat, amelyek közvetlenül a zene hallgatásába merülve még rejtve maradnak.

De az a kérdés, hogy vajon a zene, akár a Máté-passió zenéje is, meg tudja-e szólítani, és ezáltal jelenvalóvá tudja-e tenni azt a szemé­lyes jelenlétet is, amit Szókratész és Zoszima is sugároz, nyilván nem ilyen normál kérdés, hanem a zene, legalábbis az autonóm zene határait szétfeszítő kérdés. A zene elevenébe vágó kérdés, amelyet maga a zene provokál ki, de vele a zene végképp belép abba a szellemi kozmoszba, ahol megszűnik a zene autonómiája. Mert „minden kérdést máshoz intézünk”, de ahonnan erre a kérdésre várjuk a választ, az magában foglalja ugyan a zenét, de szét is feszíti határait. Az az érzékenység, amelyet ezzel a kérdéssel megszólítunk, érzékeny ugyan a zenei érzékenységre, de transzcendálja is ennek az érzékenységnek a határait.

Természetes, hogy a zenészben, a zenei érzékenységében ellenállás van a zene határait transz­cendáló kérdéssel szemben. De aki számára fontos, hogy a különböző művészi és gondolko­dói érzékenységek és kutatások egyazon élő egység különböző érzékenységeken átszűrt kuta­tásai, s ehhez az egységhez akar művein keresztül visszakeresni, az mindig újra át fogja tudni törni ezt az ellenállást. Másrészt egyetlen válasz sem fogja kielégíteni zenei érzékenységét, amíg nem az ő zenéjéből szól. És itt egy mélyebb ellenállásba ütközünk. A zenei érzékeny­ségben általában a határkérdésekkel szemben is rejtett ellenállás van, amely éppen a határkér­dés iránti érzékenységének specifikus szerkezetében gyökeredzik. Ez az érzékenység tud (vagy tudhat) a határkérdésekről, de a válasszal szemben türelmetlen. Mert a határkérdésre a válasz alapja maga is csak e határhelyzetben felvillanó tartományban lehet. A „másban”, a megszólítottban. Ám amíg a zene intenzitása tart, a zene hallgatója könnyen álmodhatja, hogy a megszólító és a megszólított közötti határok eltűntek – és ilyen értelemben az aktív zene­szerző és előadó egyaránt hallgatója is a zenének! A megszólíthatóság felszabadult öröme, közvetlensége és remegő izgalma felszívja a második személy jelenlétét: ezt látta Ágoston a jubilációt éneklőknél, és ez történt az utána idézett táncos hasziddal is. Nem mint megszólí­tott, nem mint „Te” jelenik meg a második személy, hanem mint közelség, mint megszólítha­tóság. Talán Orpheusz éneke is ebből meríti varázserejét. Orpheusz mítosza nekünk azt mond­ta,[10] hogy olyan erős e közelség intenzitása, hogy egy pillanatra – „amíg a zene tart” – minden szenvedést megszüntet. De a közelségben van Orpheusz bukásának oka is. Abban, ami benne túlközelség, csak-közelség. Amikor bűvös erejű dala elhallgat – és hiába vágyik rá, hogy dala örökké tartson, el kell hallgatnia, hiszen a kérésére választ vár –, és Orpheusz felébred a maga teremtette bűvöletből, a közelség is eltűnik. Nem a megszólított van jelen, nem az, aki máso­dik személyként adhatna választ. Ő eltűnik, helyette Hádész, a megszólíthatatlan válaszol.

A mítosznak ez a mozzanata is kétértelműséget rejt magában. Mert az, hogy Hádész (a megszólíthatatlan) válaszol, tehát Orpheusz szóra bírta: a zene erejét mutatja. És válasza az igazságra, a személyes lét igazságára figyelmezteti Orpheuszt: itt csak árnyát láthatod annak, akit szeretsz, személlyé számodra csak a napvilágon válhat, csak ott láthatod meg lényét. De hiába igaz a válasz, olyan mondja, aki továbbra sem megszólítható Orpheusz számára. S ezért nem hihet szavában Orpheusz. Ezért kell hátrafordulnia.

S visszatérve a határkérdéshez: ott is mástól várom a választ, mi több: ennek a válasznak őbenne magában kell gyökereznie. A megszólítottnak mint megszólítottnak ott kell állnia mögötte, sőt: jelen kell lennie benne. A megszólított nem oldható fel a válaszban, mert ezzel maga a válasz válna alaptalanná. És ezért nem olvadhat fel a határ kérdező és válaszoló, Én és Te között.

Orpheusz mítosza így értelmezve arra világít rá, ami a zenét, a zene bűverejét az árnyak birodalmához és a gyász képzetes idejéhez köti. A valódi második személy nem oldható fel a válaszban, mert ezzel a válasz, a válasz igazsága válna alaptalanná. A zene megpróbálja kö­zelségben feloldani a második személyt, közelséggel kompenzálni az eltűnését. És a zenész nem zenész, ha nem azonosul ezzel a közelséggel. Ez rendben is van így, hiszen a közelség a megszólított megjelenésének és eltűnésének jelentőségével telített. De éppen ezért ez a közel­ség csak olyan mértékben igaz, amilyen mértékben valóban annak a megszólítottnak a megje­lenését és eltűnését őrzi, akihez határkérdéseinkkel fordulhatunk, s akinek jelenléte és hiánya is ébreszt, ahogyan Jóbot ébreszti. És amilyen mértékben ez az ébresztő erő formálja, olyan mértékben igaz a zenei forma. Ezért beszélhetünk például a Bach-fúgák igazságáról.[11]

És itt a kulcs a korábbi, még meg nem válaszolt kérdésünk megválaszolásához. A formáló erővé vált ébresztő erő és a zenei közelség (telítettség) együtt adhat impulzust ahhoz, hogy „a képzetes idő és a valóság közötti szakadékot a valóságon belüli, megismerésre felszólító sza­kadékká alakítsuk át”, és így eljussunk annak jelenvalóságához, akihez határkérdéseinkkel fordulhatunk. De ha követjük azokat a tapasztalatainkat, ahol ez megtörtént, ha követjük ezek­nek az impulzusoknak az útját, akkor azt látjuk, hogy magához ehhez az aktushoz szükség van a szóra. Olyan szóra, amelyről Nachman rabbi és Ady tud, olyan szóra, amelyben a va­lóság nyílik meg, és amely elég tágas, hogy egész valónkkal „beleléphessünk”. Nem arra gon­dolunk, hogy a zenében fogant impulzusokat közvetlenül kellene szóvá tenni, hanem arra, hogy ezek az impulzusok akkor öltenek valóban formát, akkor válnak valódi kérdésekké, ha átszűrjük őket a nyelv közegén. Másrészt a zene „veszélyes övezet”: könnyen elnyelheti az ilyen impulzusokat. Persze nem a zene, hanem érzékenységünk nyeli el. Az elégszik meg a zene varázsával, intenzitásával, meggátolva, hogy eljussunk odáig, hogy határkérdéseinket feltegyük. Épp a fordítottját állítjuk annak, amit Carnap mond a zenéről. A zene képes rá, hogy intenzíven megjelenítse a határkérdés szituációját, s ezzel impulzusokat adhat arra, hogy megfogalmazzunk valamit, ami határkérdés a számunkra. És impulzusokat adhat a „szakadé­kot áthidaló” megismerésre. De a zene veszélyes övezet: intenzitása be is fedheti a szakadékot és el is nyelheti magát a kérdést, és helyette csak a „normál kérdéseket” tesszük fel, a megis­merés terepét átadjuk a pozitivizmusnak. A többi hiányáért csonka pillanattal kárpótoljuk magunkat.

Ha azt akarjuk, hogy mindaz, amivel a zene megajándékoz, igazán a miénk, legbenső tulajdo­nunk legyen, ha igazán meg akarjuk érteni a zene (így a tánc, az egybecsengés, az ellenpont) csodáját, s ha azt akarjuk, hogy miután magunkba fogadtuk mindazt a kínt és fájdalmat, amit a zene kifejez, és mindazt az erőt és varázst, amit a zene megnyit előttünk, a zene varázsából ébredve ne Hádész szavát halljuk, hanem a megszólított megjelenjen a válaszban, akkor kér­deznünk kell ott is, ahol a zene a megszólíthatóság intenzív élményével ajándékoz meg, de ennyivel meg is elégszik, a többi rejtve marad benne. Mert aki nem elégszik meg ennyivel, aki nem akarja, hogy a zene befedje az Én-t a Te-től elválasztó szakadékot, annak a zene olyan titkokat rejt, amelyeket megfejthet, s ez közelebb viheti a második személy valóságához.



[1] „Talán a zene az életérzés legtisztább kifejezési eszköze … Az a harmonikus életérzés, amit a metafizikus egy monista rendszerben akar kifejezésre juttatni, világosabban fejeződik ki a mozarti zenében. … A metafizikusok zeneileg tehetségtelen muzsikusok.” Rudolf Carnap: A metafizika kiküszöbölése a nyelv logikai elemzésén keresztül. Ford. Altrichter F. in: A Bécsi Kör filozófiája. Gondolat, 1972. 91–92.

[2] Tábor Béla: Szabó Lajosról, in: Személyiség és logosz, Balassi, 2003. 48. (A továbbiakban: SzéL.)

[3]Az ellenpont születése – Zeneelméleti megjegyzések Hans Kayser püthagoreizmusához és Tábor Béla dialektika-jellemzéséhez. (A továbbiakban: ESZ.) Pannonhalmi Szemle, 2005/4. 91. Ebben a tanulmányban részletesebben foglalkoztam zenei hang, indulat és feszültség viszonyával.

[4] Idetartozik a zenei időmérés problémája is. A zenei idő, legalábbis az európai zene döntő részében mért idő. Nemcsak az európai zene jellemzője, hogy nagyfokú ritmikus pontosságot követel. A fizikai, közömbös idő értelmében mért pontosságot is. De ez a pontosság fikarcnyit sem ér, ha a pontosan felcsendülő hang ugyanakkor nem foglalja magában a(z így nem mérhető) pillanat és idő dramatikus feszültségét. Ezt tanúsítják a számítógé­pes és a végtelenül pontos, de kifejezéstelen „profi” interpretációk is. Az igazi zenész óhatatlanul két különböző értelemben használja az „idő” szót, s az igazi interpretációban ez a két értelem folytonosan ütközik. Ahol kiolt­ják egymást, ott megszűnik a zenei feszültség.

[5] A szentendrei oratóriumból, in Az ellopott történelem, Lélegzet Könyvek, Typotex, 1992, 41.

[6] Tábor Béla: Logosz és daimón, in: SzéL. 193.

[7] Érdemes megjegyezni, hogy a mítosz eredetileg nem a mai értelemben vett zené(sz)ről szólt! Orpheusz mágus, teológus, költő-dalnok volt. Figyelemre méltó, hogy a 16-17. században a zenét megújító zenészek a mítoszt magukra vonatkoztatták, és a mítoszban megfogalmazott zene- vagy zenész-kritikát magukra vették.

[8] Franz Rosenzweig: Der Stern der Erlösung. J. Kaufmann Verlag, 1930. I. Teil, 101.

[9] „A mágia a kérdés határa: ez azt jelenti, hogy a mágia ott kezdődik, ahol elapad a – dialogikus – kérdés im­pulzusa, ahol megszűnik a második személy, másodszor pedig azt jelenti, hogy ahol valaki enged a mágia kísér­tésének, ott elapad a kérdés impulzusa, vagyis megszűnik a második személy.” Tábor Béla: A biblicizmus két hangsúlya, in: SzéL, 232.

[10] A már említett tény is, hogy a 16–17. század fordulóján a zenének új irányt adó alkotók a mítoszt magukra vonatkoztatták, és a mítoszban megfogalmazott zene- vagy zenész-kritikát magukra vették, azt támasztja alá, hogy a kérdés, amelyről beszélünk: a zene kérdése.

[11] Beethoven is gyökeréig azonosult a zenei közelséggel, és a számára is mindig újra kérdésessé vált ez a közel­ség. De sokszor kérdéses, hogy az az „emberiség”, amihez szabadságvágyát, tehát azt az ébresztő erőt kötötte, ami kérdésessé tette számára a csak-közelséget, valójában jelenvaló tud-e lenni a számára. S ennek komplemen­tereként sokszor a legszemélyesebb hangja is túltelítődik csak-közelséggel.